Kommunista bűnök nyomában

 

A kommunizmus áldozatainak emléknapja alkalmából 2024. március 1-jén iskolánk 8. évfolyama Békés vármegyében járt tanulmányi kiránduláson.

 

Utunk első részében a békéscsabai Fekete Pál Gyűjteményt látogattuk meg, ahol Dr. Nagy Gyöngyi történelemtanár előadásában egy tanórán vehettek részt diákjaink. Fekete Pál 1928-ban született Sárospatakon. 1952-ben került Békéscsabára, ahol 1956-ra megyeszerte ismert tanár lett, ezért 1956 októberében őt választották a Békés Megyei Forradalmi Bizottság elnökévé. 1956. november 4-én neki köszönhetően menekült meg a város attól, hogy a szovjetek szétlőjék. Ezért a kiállásáért Fekete Pált 1957-ben letartóztatták, előbb halálra, majd életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték. Csak 1960-ban szabadult a börtönből. A magyar történelem, különösen a kommunizmus bűneit bemutató gyűjteményét 2011-ben nyitották meg a nagyközönség előtt a Kazinczy utcai Általános Iskola egyik épületében.


 Békéscsabáról Szabadkígyósra mentünk, ahol a Wenckheim-kastélyt látogattuk meg.

 

Kirándulásunkat a békéssámsoni Szabadság Házában zártuk, ahol az 1951-1955 között működő Magyar Ellenállási Mozgalomra résztvevőire, a sámsoni fiúkra emlékeztünk. A mozgalom egykori székháza melletti ligetben megkoszorúztuk a sámsoni fiúk vezetőjének, Annus Istvánnak a szobrát.